Antonio Šustić
Date
22.07.2024.

Glavni ravnatelj Šustić: Od najveće je važnosti da se vlasnici odazovu izmjeri i da budu prisutni tijekom geodetskih radova

Glavni ravnatelj Državne geodetske uprave Antonio Šustić, u intervjuu na Hrvatskom radiju, govorio je o značaju provedbe Višegodišnjeg programa katastarskih izmjera građevinskih područja 2021. – 2023. kako za privatne vlasnike, tako i za poslovnu zajednicu te jedinice lokalne i regionalne samouprave.

„Ključno je da se građani odazovu izmjeri i da budu prisutni tijekom geodetskih radova, jer stanje koje vlasnici pokažu geodetima na terenu bit će evidentirano kao novo stanje njihovih nekretnina u obnovljenom katastru i zemljišnoj knjizi“, istaknuo  je glavni ravnatelj Šustić. Dodao je da će poziv Državne geodetske uprave dobiti samo oni vlasnici nekretnina čije su katastarske čestice obuhvaćene Godišnjim programom koji se trenutno provodi, a sve će općine biti obuhvaćene kroz naredne godišnje programe.

Intervju pročitajte u nastavku.

U Hrvatskoj je prošle godine započeo Višegodišnji program katastarskih izmjera građevinskih područja koji će se provoditi do kraja 2030. godine. Nositelj Višegodišnjeg programa je Državna geodetska uprava, a riječ je o najvećem i najzahtjevnijem projektu u području zemljišne administracije od osamostaljenja Republike Hrvatske. Koliki je  značaj ovog projekta za Republiku Hrvatsku?

Višegodišnji program katastarskih izmjera građevinskih područja je projekt koji je Vlada Republike Hrvatske predložila Hrvatskom saboru, a koji ga je donio u listopadu 2021. godine. Program provodi Državna geodetska uprava, a provodi se na temelju godišnjih programa koje na prijedlog DGU-a donosi Vlada za svaku sljedeću godinu.

Radi se o najvećem projektu u području zemljišne administracije, a u njegovu realizaciju investiraju se značajna sredstva. Ona iznose oko 401 milijun eura kroz deset godina. U ovom trenutku sredstva se u potpunosti osiguravaju iz državnog proračuna čime se našim građanima omogućava da do čistih papira dođu – bez dodatnih troškova.

Ovo je jedinstvena prilika za sređivanje stanja nekretnina, kako za privatne vlasnike, tako i za jedinice lokalne i regionalne samouprave te za nekretnine u vlasništvu države.

Na koji način se provodi Višegodišnji program?

Kako sam ranije spomenuo, provodi se na temelju godišnjih programa koje donosi Vlada, a operativno, dakle na terenu – provodi se putem ovlaštenih geodetskih tvrtki koje su odabrane na javnim natječajima.

Građane sigurno zanima kako se katastarska općina gdje se nalazi njihova čestica može uključiti u naredne godišnje programe katastarskih izmjera?

Državna geodetska uprava krajem svake godine – u suradnji s jedinicama lokalne samouprave – planira nove lokacije koje će biti uvrštene u Godišnji program. Moram naglasiti da nije moguće uvrštavanje katastarskih čestica u Godišnji program na temelju prijave ili iskaza interesa vlasnika nekretnina.

Kroz naredne godišnje programe bit će obuhvaćene sve općine, a sam Višegodišnji program odnosi na građevinska područja u Republici Hrvatskoj. Riječ je o približno 600 000 hektara, odnosno oko 10 % ukupne površine države. Radi se o područjima na kojima se odvija više od 80 % svih gospodarskih aktivnosti. To su područja na kojima su nekretnine najvrjednije i na kojima je promet nekretninama – najveći.

Državna geodetska uprava poziva vlasnike da aktivno sudjeluju u provedbi Programa. Koje su konkretne aktivnosti koje privatni vlasnici moraju poduzeti kad dobiju poziv na izmjeru?

U tijeku je nacionalna kampanja informiranja javnosti o provedbi programa i od trenutka pokretanja kampanje, na adresu Geodetske uprave dolazi dosta upita građana za sudjelovanjem u postupku katastarske izmjere. Osim nacionalne kampanje, u mjestima u kojima je izmjera planirana, u svrhu informiranja održavaju se organizirane javne tribine, a pozivi na javne tribine oglašeni su u lokalnim medijima (radio i tisak).

Na područjima na kojima se provodi katastarska izmjera u okviru Godišnjeg programa, građani će na svoju kućnu adresu dobiti poziv od strane Državne geodetske uprave, odnosno izvođača, u kojemu će biti pojašnjeni daljnji koraci.

Oni građani koji pozive na kućnu adresu ne zaprime – zbog toga što njihove adrese nisu potpune ili nisu upisani u neku od evidencija – mogu se osobno javiti u terenske urede izvođača ili nadležni katastarski ured.

Nastavno na Vaše pitanje, prva i najvažnija aktivnost je svakako odazvati se na poziv, odnosno u zakazano vrijeme biti na svojoj parceli jer stanje koje vlasnici pokažu geodetima na terenu bit će evidentirano kao novo stanje njihovih nekretnina u obnovljenom katastru i zemljišnoj knjizi. Zato je važno da vlasnici unaprijed i međusobno razgovaraju što će svakako ubrzati postupak sređivanja podataka.

Također, potrebno je pripremiti svu dokumentaciju koja može poslužiti kao dokaz vlasništva – kupoprodajne ugovore, ugovore o nasljeđivanju i sl. Nakon što se izmjere sve parcele, podaci obrade i izradi se elaborat, građani se – putem javnih glasila, pozivom na kućnu adresu i putem oglasne ploče – pozivaju na javno predočavanje elaborata. Tom prilikom sve osobe imaju priliku zaštititi svoje interese  te dati izjavu kojom iskazuju svoje suglasje s podacima.

Na temelju podataka s predočavanja općinski sudovi sastavljaju zemljišnoknjižne uloške.

Kakav je dosadašnji odaziv građana?

Rekao bih da je odaziv vrlo dobar što zasigurno pokazuje da su građani prepoznali priliku i konkretnu korist koju će dovršetkom programa imati, a vjerujem da će se takav odaziv i nastaviti. Stoga se cijeli projekt i odvija uz slogan – Budite aktivan sudionik katastarske izmjere!

Što će za privatne vlasnike značiti Višegodišnji program katastarskih izmjera?

Prije svega, vlasnici čije su čestice uključene u Višegodišnji program imati sređene i čiste papire u znatno kraćem roku i bez dodatnih troškova – kako se kolokvijalno kaže – nekretnine će biti 1/1. Također, ono što treba reći da je da čisti papiri donose porast vrijednosti nekretnina. Nekretnine će se, bez prepreka, moći uključiti u financijske tokove. Takve će nekretnine biti konkurentne na tržištu, a vlasnici će ih bez problema moći zalagati za neke nove projekte.

Osim dobrobiti za privatne vlasnike nekretnina u Hrvatskoj, koje su prednosti za poslovnu zajednicu, ali i za jedinice lokalne samouprave?

Sređen katastar i zemljišne knjige donose transparentnost vlasništva nad nekretninama i pravnu sigurnost svim potencijalnim ulagačima i posljedično ubrzavanje provedbe planiranih i budućih infrastrukturnih projekata.

Već sada imamo informacije od strane gradonačelnika i načelnika općina kako su provedene izmjere pozitivno utjecale na njihove svakodnevne razvojne procese poput prostornog planiranja, komunalne djelatnosti, zaštite okoliša i sl. Znamo da je uređeno stanje temelj za lakšu identifikaciju nekretnina i vlasnika, a time i efikasnija postupanja prilikom provedbe komunalnih aktivnosti, obeštećenja građana uslijed prirodnih nepogoda i slično.

Isto tako, povlačenje sredstava iz EU fondova moguće je jedino ako lokalna zajednica ima riješene imovinsko-pravne odnose.

Provedba Višegodišnjeg programa je započela prošle godine i odvija se na područjima obuhvaćenim godišnjim programima. Već sada imate i konkretan uvid u tijek izmjere na terenu. Odvija li se sve prema predviđenom hodogramu?

Od početka provedbe obuhvaćeno je 126 katastarskih općina u 73 jedinice lokalne samouprave za gotovo 380 000 katastarskih čestica. Izmjera je završena u 58 katastarskih općina uz napomenu da se paralelno s izmjerama provodi i osnivanje nove zemljišne knjige pa su geodetski radovi samo jedan od segmenata Višegodišnjeg programa.

Moram reći da smo zadovoljni dosadašnjim tijekom izmjere, kao i odazivom građana  te suradnjom s lokalnom zajednicom.

Riječ je o multiresornom projektu u čijoj provedbi sudjeluje više ministarstava, javnih poduzeća te jedinice lokalne i regionalne samouprave, a sve uz podršku Vlade RH.

S obzirom na veliki obujam i značaj, bez međuresorne suradnje, ovaj projekt se ne bi mogao provoditi. Glavni partner u projektu je Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Pored njega tu su i Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Ministarstvo financija i DORH, a sve uz podršku Vlade Republike Hrvatske. Isto tako, vrlo nam je važna i učinkovita suradnja s jedinicama lokalne i regionalne samouprave, ali i javnim poduzećima kao što su Hrvatske vode, Hrvatske šume, Hrvatske željeznice, Hrvatske ceste i autoceste.

Zahvaljujem svima koji su uključeni u ovaj projekt i koji su podržali njegovu nesmetanu provedbu na terenu. Samo zajednički i uz suradnju svih sudionika u procesu možemo ovaj projekt završiti u planiranim rokovima i na zadovoljstvo svih uključenih.

Kako se zainteresirani vlasnici mogu informirati o Višegodišnjem programu i gdje mogu pratiti informacije o nadolazećim aktivnostima na terenu?

Sve informacije su dostupne putem službene mrežne stranice projekta – visegodisnjiprogram.dgu.hr. Na stranici se nalaze sve relevantne informacije o Programu, kalendar aktivnosti te najčešća pitanja i odgovori.

Redovito se objavljuju pozivi na javne tribine i predočavanja elaborata katastarskih izmjera pa je svakako u interesu građana koji su sudjelovali ili će tek sudjelovati u ovom projektu da prate informacije na mrežnoj stranici.

Prethodna Godišnji program katastarskih izmjera građevinskih područja – tko ga donosi, kako i zašto se donosi?

Copyright © 2023 Državna geodetska uprava.